Jövedelem

A bank a hitelfelvételnél az összes jövedelmedet megvizsgálja. Csak adózott jövedelmet vesz figyelembe, azaz mindennek a nettójával számol, hiszen a törlesztőrészletet is a nettó béredből fizeted majd.

Vannak olyan jövedelmek, amelyeket önállóan is elfogad, és vannak olyanok, amelyeket csak kiegészítő jelleggel akkor, ha mellette önálló jövedelmet is tudsz igazolni. Minden bevételednek legális forrásból kell származnia, amelynek a megszerzését valamilyen dokumentummal is alá kell támasztanod, igazolnod kell (tehát ha eddig feketén adtad ki a lakásodat, akkor azt nem fogják figyelembe venni). Ilyen igazolás lehet a bérpapírod, adóbevallásod, NAV igazolás vagy bankszámlakivonat.

Ha alkalmazottként dolgozol, akkor elvárja a bank, hogy a jelenlegi munkahelyeden már legyen három teljes hónapnyi munkaviszonyod és legtöbbször azt is, hogy határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozz. Ha tehát nem a hónap elején kezdtél, akkor azt a hónapot nem veszi figyelembe, csak a következőt, ami már teljes hónap.

Ha vállalkozó vagy és a kata szabályai szerint adózol, akkor általában feltétel, hogy legyen egy lezárt teljes pénzügyi éved, erre osztják rá a NAV igazolásában szereplő éves jövedelmedet, hogy a havi nettó összeget megkapják. Ha elfogadják a törtévet, akkor is 12 részre osztják. A számításnál többféle módszer lehetséges. Előfordul, hogy a kata adót is levonják, és az is, hogy ezen túl is tovább csökkentik a jövedelmed.

Önállóan elfogadható jövedelmek (ezeket néhol elsődleges jövedelemnek hívják):

  • munkaviszonyból származó alkalmazotti jövedelem, azaz munkabér; saját, vagy családi vállalkozásból,
  • egyéni vállalkozásból származó jövedelem;
  • öregségi nyugdíj;
  • őstermelői tevékenységből származó jövedelem,
  • megbízási vagy vállalkozási tevékenységből származó jövedelem,

Kiegészítő vagy másodlagos jövedelmek: CSED, GYED, GYES; családi pótlék ; árvaellátás; életjáradék; osztalék (sokszor diszkontálva); bónusz, cafeteria (sokszor diszkontálva); ingatlan bérbeadásból származó jövedelem (sokszor diszkontálva).

CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
  • Most akár 40 000 Ft jóváírás
  • Nincs folyósítási díj, földhivatali eljárási illeték, Takarnet lekérdezési díj
  • 15 millió Ft 15 évre 133 856 Ft törlesztővel, THM: 7,16%
Részletek
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • Egy férfi a kamatplafonos hitellel vásárolt új lakást
    Lakáshitel

    Minden, amit tudni akarsz a kamatplafonról

    2023. október 9-től kezdve igényelhetők azok a lakáshitelek, amelyek megfelelnek a Gazdaságfejlesztési Minisztérium által kért kamatcsökkentés feltételeinek. A kormány arra kérte a bankokat, hogy kínáljanak az ügyfeleiknek olyan lakáshitelt, amelyek a THM-je nem magasabb 8,5 százaléknál. 2024-től pedig tovább csökkentek a kamatok, a maximális THM 7,3 százalék lesz. Mit jelent ez, és jól jársz-e vele?

    frissítve: 2024. március 6.
  • Ez a férfi örül, mert megkapta az igényelt hitelt
    Lakáshitel

    Hiteligénylés vállalkozóként – mikor melyiket igényeljem?

    Ha magánjellegű céljaidat – például költözés, korszerűsítés, autóvásárlás, nagyobb családi esemény lebonyolítása – szeretnéd megvalósítani, akkor többféle lakossági hitel közül választhatsz még akkor is, ha saját vállalkozásodban dolgozol. A választékban nincs ugyan különbség, de mikor melyik hitel a megfelelő, és miben más ezeket vállalkozóként igényelni?

    frissítve: 2024. március 18.
  • Lakáshitel kiváltás költségeit számolja ki egy adós számológéppel
    Lakáshitel

    Lakáshitel kiváltás - kalkulátor és feltételek

    Régebben vettél fel egy olyan lakáshitelt, amit most már lecserélnél egy kedvezőbbre? Netán a mostani hitel kamata nemsokára emelkedni fog és szeretnéd befixálni magad jó pár évre? Segítünk! Megmutatjuk, hogy most hitelkiváltásra milyen hiteleket kínálnak a bankok és a kedvezményes ajánlatok feltételeit is elmondjuk.

    frissítve: 2024. május 6.